محل تبلیغات شما

اصول معماری ایرانی:
هنرو معماری ایران دارای چند اصل است که عبارت اند از :مردم واری, پرهیز از بیهودگی ,نیارش,خود بسندگی و درونگرایی که زمینه اصلی پیدایش معماری از درونگرایی به منظور جمع شدن و متمرکز یاتفتن و دوری از پراکندگی و گریزندگی طبیعت است و بنا کردن خانه به بشر کمک میکند به گفت گو و همزیستی بپردازد به صورتیکه این گونه امر به منظور درون گرایی یعنی آوردن نمونه بیرون به درون تا شاید بتوان جهان بینی و فرهنگ اقوام ایرانی را داشت م.رد استفاده قرار می گیرد .
معماری ایرانی دارای 6 سبک: پارتی ,پارسی, خراسانی, اذری, رازی عاصفهانی تقسیم میشوند که در هر دوره اصول معماری با شکل و ظاهر متفاوتی به کار میرود به طور مثال برای سبک معماری پارسی میتوان ساختمان سازی بر روی سکو درون گرایی که در تخت جمشید و شوش با پی سازی با سنگ لاشه و نماسازی بیرونی با سنگ تراش درونی با کاشی لعابدار را نام برد که تا کنون بناهای به جا مانده از سبک پارسی  : پاسارگارد, ارامگاه کوروش, کاخ شوش ,تخت جمشید و ارامگاه نقش رستم را نام برد.
سبک پارسی از دوره هخامنشیان تا حمله اسکندر به ایران را در بر میگیرد و نام انها همانطور که از نامش پیداست از قوم پارس بر گرفته شده است.
از سبکهای دیگر معماری می توان به شکوه و عظمت دادن به ساختمان با بلند ساختن انها در سبک پارتی مورد استفاده قرار میگیرد که این سبک در دوره اشکانی ساساسنی صدر اسلام و در برخی جاها حتی بعد اسلام نام برد.
سبک خراسانی همانظور که از اسمش پیداست به دلیل دگرگونی های فرهنگی که بیشتر در خراسان رخ میداد به این نام معرفی شده است.
 برای نمونه مسجد جامع فهرج ,دیواره های چینی از گل فهرج و ستون ها از خشت ,مسجد مدینه, تاریخانه دامغان سبک دیگری به نام سبک رازی که از شمال ایران بوده اما در شهر ری پا گرفت و بهترین ساختمان ها در ان ساخته شد.
بناهای به جا مانده از سبک رازی گنبد قابوس برج های خرقان ,مسجد جامع اصفهان می باشد


اصول معماری ایرانی
جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

انجام پروژه معماری:::گروه معماری البرز

برای ساخت یک بنا چه نقشه هایی نیاز است؟

طراحی حجم و طراحی محوطه

سبک ,معماری ,های ,ایرانی ,برد ,اصول ,که از ,اصول معماری ,نام برد ,معماری ایرانی ,با سنگ ,اصول معماری ایرانی

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
exseampialis tissiphoxy Sylvia's game سردار شهید حسن رحیم آبادی volksembtide وبلاگ برای تمام گیمر ها شهاب - دانلود فایل های دانشگاهی Lacey's info دانلود sethebudi